The Cost of a Mysore Practice.

Via on Oct 4, 2013

Confluence Countdown

 

Oh my. Let the shit-storm begin.

(I love The Confluence Countdown, by the way! And the question seemed innocuous  enough to me.)

But first, let’s check to see if this is the going rate. After a random Google search from across the country, here’s what I discovered to be the average pricing for monthly unlimited Mysore:

New York: $200 to $260
Pennsylvania: $160 to $200
Virginia: $150
North Carolina: $120
California: $160 to $180
Washington DC: $140 to $175
Connecticut: $130 to $185
Kentucky: $100
Illinois: $160 to $200
Florida: $150 to $200

Let me get straight to the point: the assertion that $180 to $185 is the going rate everywhere doesn’t seem to be true; the prices are actually all over the place. As expected, the areas with a higher cost of living are on the higher end and those with a lower cost of living are on the lower end.

But I’ve heard from many people since this was posted.

Those who teach and/or practice Mysore style yoga felt this question was somewhat accusatory, as if there was some intention to gouge students. And those who are not regular Mysore students or have never stepped into a Mysore room were understandably stunned, especially given that many studios offer unlimited led classes for ridiculously low prices.

Now I’m just a writer and yoga teacher. I’m in no way a business expert, so you’re going to have to cut me some slack here. This is my explanation in extremely crude terms and based on Washington, D.C. standards as I know them. But since the question has been raised, I’ll do my best number crunching.

In a  three hour period, a regular ol’ studio can run two classes and pack 30 to 40 people into both classes (so that’s 60 to 80 people total) of at which at least 10 will be drop-ins, paying the maximum amount. The average person in a led class pays about $10 a class and a drop in is about $20. And let’s just say that the two teachers are paid $75 a class.

That’s an okay profit for a studio (you do the math) and the teacher is paid fairly for those 75 minutes. The students in an all-levels led class come from a very large pool and typically practice yoga three to four times a week, so paying $10 per class doesn’t seem unreasonable either.

Ashtanga studios are different, and in particular, any studio that offers Mysore.

Because in that same three hours, a Mysore program brings in an average of 25 students. Less students over a much longer span of time means more individual attention for students and less revenue for the studio and teacher.

And of course, the teacher works much longer hours and in many cases, makes almost the same amount as a teacher leading a 75 minute class. I mean, a class is a class, right?  Of course not!

Mysore teachers typically have about ten years experience. They must practice themselves either before or after teaching every day. Most of them practice before, which means they wake up at 3:30 a.m. to arrive at the studio by 4:30 a.m. (and have incredibly tolerant spouses or significant others) then run a room for three more hours. By 9:00 a.m., these teachers have put in about five hours of straight up manual labor.

(I filled in for a teacher for a little over a month and that was all the time it took to show me I am not cut out for that role—and God bless those who choose to dedicate themselves full time.)

The bottom line is: no matter how you look at it, this is not a profitable venture.

Rent is high, students are limited and teachers work long, hard hours. I mean, when you look at the facts, I wonder why any sane and rational person chooses to run this type of program.

  • Students pay a sometimes significantly higher monthly fee for Mysore, but often less per class because they attend five to six days per week.
  • Studios offer valuable real estate for longer hours, yet serve far fewer students, therefore generating far less income.
  • Highly experienced teachers work double (triple?) the hours and rearrange their whole lives (not to mention the physical toll it takes on their bodies) to make a third the amount they could earn leading led classes.

All in all, this is really an awful business model and yet, an absolutely brilliant yoga one!

Because Mysore requires students to be truly committed and invest in their daily practice and growth, studios who believe in more than just making money are dedicated to deepening learning opportunities regardless of cost and teachers are devoted and tirelessly want to serve a community (or live off trust funds).

Let me return to the original question: Why does $180 to $185 seem to be the going rate for a monthly membership to Mysore?  Well, I don’t think it is, actually.

However:

In Greenwich, Connecticut and many other places, Shalas are ceasing to exist because they are almost impossible to make profitable. Some don’t even break even. Trust me, no one is going to get rich by opening an Ashtanga studio or running a Mysore program, so unless they are viable and sustainable, they will go away.

This model and the teachers I’ve learned from have changed my life in ways unquantifiable. It makes me so sad when I see a studio close or hear from students who have no program or teacher close by. And so if $180 to $185 (luckily in DC, it’s only $160!) is the magic number to help a studio sustain a program and provide for a qualified teacher, then please, just tell me where to write my check.

It is important to note: nearly all studios reserve the right to discount membership prices based on need and circumstance. I have never known a studio, Ashtanga or otherwise, to turn away a student in need.

Like elephant yoga on Facebook.

Ed: Cat Beekmans

About Peg Mulqueen

With a gentle warmth and contagious sense of humor, Peggy shares her passion of life and love with all those she meets. She was a counselor for many years before stumbling upon one of the oldest forms of healing therapies: yoga. Since then, she has been helping others lead lives of change and renewal, exploration and—all from a yoga mat. When not on her mat, Peggy (her husband and two children close at hand) can be found on a surf board in Maui—learning to fall off gracefully and get back up, or suspended 500 feet in the air on a zip line over a Costa Rican jungle—conquering her fear of heights, or searching for the perfect cast, fly fishing in the wilder places of Montana. You can follow her adventures in yoga on her blog here.

3,669 views

Appreciate this article? Support indie media!

(We use super-secure PayPal - but don't worry - you don't need an account with PayPal.)

Elephriends - Mindful Partners

190x1902-EJ-clothing

11 Responses to “The Cost of a Mysore Practice.”

  1. DaveTelf says:

    excellent analysis. cash value is arbitrary. gold is just a yellow metal you cannot eat. physical, mental, spiritual freedom is the real gold. pony up, or practice at home. either way, complaining is wasteful.

    thank you for your rational analysis.

    • @pegmulqueen says:

      thanks for commenting dave! i admit, my math IS a little off because being a student and sometimes-teacher of Mysore has actually made me rich beyond measure! :)

  2. Dearbhla Kelly Dearbhla says:

    Great article. I think your estimate of $75 pay per class for teachers is wildly high, at least in LA.

    • @pegmulqueen says:

      i know. it is true, it was on the high side. but i wanted to be generous at least to prove the point. the true pay for teachers can run for a 60-90 minute led class as low as $25 and as high as $100. thanks for pointing that out!

  3. Ahu says:

    really well said! I struggled with being underpaid by studio owners who did not understand how much energy and work a Mysore teacher puts in… not mentioning that being paid for one class while i was teaching the double the time of one regular class… that is how they make you give up…

    • @pegmulqueen says:

      i love that more studios in general are trying to offer this option – but it IS up to us to educate. you can't treat a cat and a dog the same way, both pets but both wildly different. same same. thanks Ahu!

  4. knittinginnc says:

    Very good analysis, but you did not mention one thing. The people who run mysore-style classes don't just have 10+ years of experience. They have 10+ years of experience, with multiple (usually yearly) month- to year-long visits to India to study in Mysore. I have mostly studied with old-school ashtangis and for them regular visits to Mysore with a certain degree of competency was the ONLY way to receive Sri K. Pattabhi Jois's blessing to teach.

    • @pegmulqueen says:

      again, super point! yes. and that education is quite costly as well. i had to be a little careful about how much i went into the cost of a teacher's own training just in case my husband reads this. he's not quite as tolerant …. :)

  5. s4labellavita says:

    i agree that $75 per class is absurdly high. around here teachers are lucky, and have been teaching for years before they can get half that in a group class at a studio.

  6. JKJ says:

    Not including cost for travel and housing, how much does Mysore cost in Mysore?

Leave a Reply